janyiahjohnson50 janyiahjohnson50
  • 31-03-2021
  • Mathematics
contestada

Kori spent $46.20 on 12 gallons of gas. What was the price per gallon?

Respuesta :

munsingeremma1 munsingeremma1
  • 31-03-2021

Answer:

$3.85

Step-by-step explanation:

Divide $46.20 by 12 and you should get 3.85

To check: 3.85 x 12 = 46.20

Answer Link
mommysgirlnevaeh
mommysgirlnevaeh mommysgirlnevaeh
  • 31-03-2021

Answer:

$3.85

Step-by-step explanation:

46.20/12

3.85

I hope this helps

Answer Link

Otras preguntas

The following table shows the cost of 4 party favor packs. For example, the Slinky costs $9 for a pack of 5. Which toy pack has a cost of $2.50 per toy
Importance of knowledge of gravitational acceleration of planets in space exploration and continuity of life
If AB is the midsegment of ∆XYZ, then find AB and x.
what are type cancer that is dangerous?​
The influence that a group has on the judgment of an individual is called a. the Milgram effect b. social influence effect c the Asch effect d Rosenthal eff
How are Dr. Frankenstein and Prometheus alike?
help help help help help help help help help help help
Can you help me with the exercise 3. A 3.B and the number 5. Too please .
Which of the following resulted in an ecosystem distraction in ancient west Africa
Does anybody know what this is? Where it came from and how to get it back into my laptop