Serenitythe9th Serenitythe9th
  • 26-11-2019
  • Mathematics
contestada

Natalia bought 8 glitter wands for $50

Respuesta :

menafox
menafox menafox
  • 26-11-2019

Answer:

Each glitter wand costs $6.25

Step-by-step explanation:

Using the unit rate formula, in this scenario it would be [tex]\frac{price}{item}[/tex], we can find the unit rate of the glitter wand.

[tex]\frac{price}{item}=\frac{50}{8} = 6.25[/tex]

Hope this helps.

Answer Link
rstamm rstamm
  • 15-05-2020

Answer:

4 wands for $20 does not have the same

6 wands for $37.50 has the same amount

10 wands for %65 does not

Step-by-step explanation:

i got it right

Answer Link

Otras preguntas

1.The height and radius are the same in both cylinders. Which cylinder has the greatest volume?2.This prism is cut by the plane shown. The plane is parallel to
The period between 1000 AD and 1500 AD is often referred to as the High Middle Ages. Wars such as the Crusades and developing trade during this time period had
why is it important that meiosis divides twice?
I need help with is problem
Look at the figure. Which trigonometric ratio should you use to find x?
A currency shared by several countries in Europe is the euro
What were relationships between african americans and white americans like after the war? answers?
Which of the following is not found on a Safety Data Sheet (SDS)? A. Exposure controls/personal protection B. Hazard training requirements C. Hazard(s
Write the correct formula for the compound formed between beryllium and nirtrogen
Write a sentence comparing the values of the 5s in 365.25