glamouregbe8 glamouregbe8
  • 27-04-2018
  • Mathematics
contestada

A candy store speciality os in taffy .costomers can fill a bag with taffy and the price is based on how much the candy weight .the store charges $2 for 10 ounces of taffy what will be the price for two ounces of taffy

Respuesta :

meganheard456 meganheard456
  • 27-04-2018
2 ounces of taffy will cost 40 cents  
Answer Link
MathGenius04
MathGenius04 MathGenius04
  • 28-04-2018
2:10 = x/2

10x = 4

x = .4

40 cents for 2 ounces
Answer Link

Otras preguntas

At which of these locations is a dietician least likely to work?
Which base is found only in DNA? adenine guanine cytosine thymine
Describe two ways that carbon can be stored for a very long time in the natural cycle.
What was the United States' major concern about their former ally, the Soviet Union? that the Soviets would never leave Berlin that the Soviets would never leav
convert 25/8 into a mixed number
At which of these locations is a dietician least likely to work?
Find the value of 8.3 × 24.2 × 0.03. Round your answer to the nearest hundredth. A. 79.86 B. 60.26 C. 7.99 D. 6.03
Which is NOT a type of bone tissue? compact sponge surface marrow
where do the high energy electrons carried by NADPH come from ?
The movements of energy and nutrients through living systems are different because