jrmagana0706 jrmagana0706
  • 27-02-2018
  • Mathematics
contestada

Elliot buys a 5 pound package of ground beef for 12.50. At the same unit price, how much would 8 pounds of ground beef cost

Respuesta :

bestrongtroopsp3i7sm
bestrongtroopsp3i7sm bestrongtroopsp3i7sm
  • 27-02-2018
12.5/5=2.5 which is the the price per pound
So 8*2.5=20
It should be 20 dollars
Answer Link
Conqueror
Conqueror Conqueror
  • 27-02-2018
12.5 / 5 = 2.5

2.5 x 8 = 20

8 pounds of ground beef would cost $20.
Answer Link

Otras preguntas

What’s the right answer?? Help
Answer all questions on there plz 100 points come on
As you know by now, having regular habits of conversing with Spanish speakers, getting information from Spanish sources, and participating in Spanish cultural
Add the correct punctuation to the following sentence: Their fans I swear to you it’s like the Beatles have like Lazarus just risen from the dead. Like their pe
How much heat is needed to raise the temperature of a 6 g of water by 10°C
The dolphins at the sea aquarium are fed 2 1/3 buckets of fish each day. The walruses are fed 5 times as much fish as the dolphins. How many buckets of fish are
Please answer I’ll rate brainlyest
What is the measure in radians for the central angle of a circle whose radius is 6 cm and intercepted arc length is 5.4 cm? Enter your answer as a decimal in th
which statement describes a characteristic of Persian carpets​
Early European monarchs sought the support of the middle class because A) the middle class was increasingly the source of tax revenue. B) the middle class