Iplaygames4life Iplaygames4life
  • 31-01-2018
  • Mathematics
contestada

5 pounds of apples cost 9.94 help me find the unit rate

Respuesta :

mfpiac12
mfpiac12 mfpiac12
  • 31-01-2018
the answer is 1.988 per pound

Answer Link
ThisBoyIsTide
ThisBoyIsTide ThisBoyIsTide
  • 31-01-2018
The unit rate would be about $1.99 because 5 goes into 9.94, 1.988 times and you have to round it up to the nearest cent.
Answer Link

Otras preguntas

In the anatomical position, what is the position of the thumbs and index fingers relative to the midline of the body?
What innovation or invention made suspension bridges possible?
-3 progression 8 common difference what is the 28th term
Jordan flipped a coin 492 times. Which of the following would be a good estimate of the number of times the coin landed on heads? A.171 B.231 C.346 D.442
All radioactive nuclides undergo what
Which of the following is true about gateways and walls in ancient Mesopotamia, Persia, and India? A. They did little to protect a city B. They could show the s
Which type of change does not break or form bonds? A.physical B. Chemical change C. Nuclear change D. Molecular change
Decide if the quotation marks are used correctly. 4. “A man’s house, wrote Sir Edward Cooke, is his castle.” correct incorrect
High-ranking government leaders who advise the head of state are called the ___________.
In need of some French help. How can I upload an audio clip onto here so you guys can help me answer some questions?