contestada

The school store sells 4 pencils for $0.50. at that rate, what would be the cost of 10 pencils?

Respuesta :

4 Pencils cost 0.50$. 

So 8 Pencils would cold 1.00$

1/2 of 0.50$ is 0.25$

Therefore, 10 Pencils would cost 1.25$ !