amiyaaleeica amiyaaleeica
  • 31-12-2017
  • Mathematics
contestada

Mrs.Wicker bought a case of 24 juice boxes for $12.How much did each box of juice cost?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 31-12-2017
Hey there!

To find the answer, we can divide the total cost by the total number of juice boxes.

[tex] \frac{12}{24} [/tex]

[tex] = \frac{1}{2} [/tex]

A half of a dollar is 50 cents.

Thus, each juice box cost 50 cents.

Have an awesome day! :)
Answer Link

Otras preguntas

What is the best definition of a political party? A. a group of political activists who organize to win elections, operate the government, and determine public
simple past forms of callsellspeakfightthinkteachgofinishshow​
NEED HELP ASAP BIOLOGY
What was the goal of the Ku Klux Klan during the 1870s and 1920s? to establish a unified, Catholic, racist government to bait the federal government into starti
One half of one one hundredth is
bacakan surat Al lahab ​
calculate and simplify:-2+3(1-4)-2​
I need help with my math homework it’s overdue someone please please help me
can someone pls help me answer e-j given the instructions above, thank youu
What is a nucleosome