vedranap18p1pm51 vedranap18p1pm51
  • 31-12-2017
  • Mathematics
contestada

The Soap Factory is selling 3 bars of soap for $2.58. What would it cost to buy 5 bars of soap?

Respuesta :

milknhoneystudy
milknhoneystudy milknhoneystudy
  • 31-12-2017
2.58 / 3 = 0.86
0.86 * 5 = 4.30
So 5 bars of soap would coast $4.30.
Answer Link
julissa171
julissa171 julissa171
  • 31-12-2017
It will be $4.30 cause 2.58/3. Equals 0.86 then 0.86 ✖️5=4.30
Answer Link

Otras preguntas

What was Francis Bacon known for?
How did the invention of the caravel make european expansion possible?
A major cause of the Enlightenment was a renewed interest in nobility the Scientific Revolution the French Revolution a growing respect for absolute monarchies
Dr. Peterson has experimented with the medicinal properties of some plants. he wants to communicate his result to students and researchers. which of these metho
Which answer corrects the shift in verb tense in the sentence? Jennifer's practice started at five o' clock, but her mom drops her off late. A Jennifer's pract
In regard to gender issues in sub-Saharan Africa, a. The position of women was essentially the same as in other societies of the time b. Women played a dominant
Of the five food groups, which one should be consumed in the smallest amount?
Can someone write at least 3 ADVANCED adjectives that describes a GOOD handwriting? Please do not use words such as perfect, awesome, or elementary words
Why do cells divide?
Why did disease decimate the indigenous populations of the western hemisphere? a. The western hemisphere had developed in relative isolation from Europe, Asia,