Coolguy11385 Coolguy11385
  • 28-10-2017
  • Mathematics
contestada

An 8-ounce bottle of lotion costs $4.50. What is the cost per ounce?

Respuesta :

deatrocarey deatrocarey
  • 28-10-2017
Divide the cost by the number of onces.

4.5/8=.5265

Round to the nearest hundredth.
.53

It would cost about 53 cents per once.
Answer Link
starlight0xooyigpj starlight0xooyigpj
  • 28-10-2017
4.50/8 = 0.5625
The answer is 0.57 cents because you can't have 0.5625 cents

Answer Link

Otras preguntas

If a can of paint covers 300 sq. feet, how many cans must be purchased to paint a wall 20 feet by 50 feet?
Which is the basic unit of structure amd function of all living organisms
what is the main aim of the northwest ordinance of 1787
I don’t know how to do these
Freya, queen of the Valkyries, often comforted those who were dying and helped ease their passing into Valhalla. What is Valhalla
Which of the following best describes the surface area of a solid figure? A. Lateral area B. Base area + lateral area C. Base area D. Base area
Carbohydrates, DNA, and lipids can be found in living things as long as molecular chains. Which of the following statements best describes how DNA differs from
What component of atoms was discovered by rutherford?
PLEASE HELP ASAP!!! CORRECT ANSWER ONLY PLEASE!!! The triangular region shows the number of possible red apples, x, and the number of possible green apples, y,
Although you may spend the evening surfing the internet rather than studying, you have generally been quite a disciplined student throughout your academic caree