mberridge1226oxiqbj mberridge1226oxiqbj
  • 26-10-2017
  • Mathematics
contestada

Last week, Chen bought ​ 812 ​ gallons of gas at $2.30 per gallon. This week, he bought ​ 4310 ​ gallons of gas at $2.70 per gallon.

What was his total cost?

Respuesta :

soSawyer soSawyer
  • 29-09-2020

Answer:

13054.6      

Step-by-step explanation:

multiply 812 by 2.30 then multiply 4310 by 2.70 then add both answers together.

Answer Link

Otras preguntas

In the last line of "God's Grandeur," we see an unusual and complicated use of a. repetition. b. consonance. c. assonance. d. alliteration.
At a local gas station, regular unleaded gasoline is priced at $1.10 per gallon. If it cost $16.50 to fill a cars gas tank, how many gallons of gasoline did the
Which statement would be the most useful for deriving the ideal gas law? Volume is directly proportional to the number of moles. Volume is inversely proportiona
The novel began with Howell's in the nineteenth century and has been further developed in this century.
Which man once ran for the presidency of the United States while in prison? Woodrow Wilson Eddie Rickenbacker Eugene Debs Samuel Gompers
how did multidrug-resistant TB evolve?
True or false Knowing what a portion size is can help with weight management
The prefix that means 100 times is a. mega. b. hecto. c. kilo. d. centi.
A long narrative poem in an elevated style with a hero and episodes important to a nation or race is an a. allegory b. epic c. allusion
In division, when do u drop it?