Nellynumber6
Nellynumber6 Nellynumber6
  • 29-08-2015
  • Mathematics
contestada

a 96-oz jar costs 4.80 at what price should a 128-oz jar be

Respuesta :

konrad509
konrad509 konrad509
  • 29-08-2015
96 oz. - 4.80
128 oz. - x

[tex]x=\dfrac{128\cdot4.80}{96}=6.4[/tex]
Answer Link

Otras preguntas

how can a physical map help explain the historical development of a country
increase $60 by 15% i need help with the working out too
How do I express 24.357 in words
it costs $20 per hour to bowl and $3 for shoe rental. Write a verbal model and an algebraic expression to represent the cost for n hours and identify the units
what times what equals 1/6?
What is the difference between a stalagmite and a stalactite?
What group is dissatisfied with the limited availability of resources
What is the quotient of 36/12
In the following sentence, identify the part of speech of the italicized word? Thousands of years ago, fish were caught in nets and traps. a. pronoun b. conjuct
what was the basic message jesus preached? how and why did that message spread?