MrNicekush2080 MrNicekush2080
  • 30-08-2017
  • Mathematics
contestada

A pencil costs $0.27 and a pen costs $0.32. You buy six pencils and the total cost is $4.18. How many pens did you buy?

Respuesta :

kaitlynbui
kaitlynbui kaitlynbui
  • 30-08-2017
If you buy six pencils, then you would have to multiply $0.27 by 6. This would equal $1.62. If you subtract $4.18 and $1.62, you would get $2.56. Since each pen costs $0.32, you would just divide $2.56 by $0.32. This would equal 8. So, you would buy 8 pens.

Hope this helps!!
Answer Link

Otras preguntas

what is he mean of 35 40 12 16 25 10
Which of the following pairs of numbers contains like fractions? A.3/2 and 2/3 B.5/6 and 10/12 C. 6/7 and 1 5/7 D. 3 1/2 and 4 4/4
Jane filled one transparent bottle and one brown bottle of the same capacity with pond water. She kept the first bottle in sunlight and the second in dark. Afte
what is absolute advantage?
Solve the system of equations. y = x2 + 4 y = 5x
A local scale map is best used for studies of.?
The Renaissance began in Italy partly because __________. A. Italian city-states were wealthy B. Italy was not affected by the Black Death C. Italy has a ple
what is the best description of weathering? A. breakdown of rocks through mechanical or chemical processes. B.when rocks
what multiplys to be ten and adds to be negative 3
What is not allowed in a command economy?