rhinicarrie rhinicarrie
  • 30-08-2017
  • Mathematics
contestada

You had $22 to spend on four raffle tickets. After buying them you had $6. How much did each raffle ticket cost?

Respuesta :

malija
malija malija
  • 30-08-2017
22 - 6 = 16
4 × 4 = 16
16 + 6 = 22
Each ticket cost 4 dollars
Answer Link

Otras preguntas

How do I do this example 8(10a-4)+5a and 5a-12 are equivalent? Is she correct?
What is a rhyming word pair for sleeping twin?
What happens to DNA during interphase
Beowulf slays Grendel in order to
How do I do this example 8(10a-4)+5a and 5a-12 are equivalent? Is she correct?
What is a 300 percent increase of $25
Which statement explains the water scarcity that we are facing today? Human activities have polluted most of the water present in the oceans that is fit for co
how did the climate and resources of each colonial region influence the way its people made a living?
describe how matter cycles through an ecosystem
The Great Awakening of the mid-1700s affected the British colonies by....?