evahuang921otbd5j evahuang921otbd5j
  • 27-07-2017
  • Mathematics
contestada

Hunter bought a package of 24 pencils for $3.12. Write and solve an equation to determine the cost of each pencil in the package

Respuesta :

choixongdong
choixongdong choixongdong
  • 27-07-2017
24 p = 3.12
     p = 3.12 / 24
     p = 0.13

answer
the cost of each pencil in the package = $0.13
Answer Link

Otras preguntas

Simplify 8a-b + 4a-2b
summarize the importants events that led to the Korean war
Earth's early atmosphere probably did not have ozone,so many _________ in the air and at the Earth's surface were broken apart.
Why is the time and place important to the plot of the story
why did the Kingdom of Ghana become prosperous and powerful
you are purchasing jeans and t-shirts. jeans cost $35.and t-shirt costs $15. you plane on spending $115 and purchasing a total of 5 items. how many pairs of jea
Please help.a recipe for eggnog calls for 2 eggs for every 3 cups of milk. If there are cups in a quart, how many eggs will be needed to mix with 6 quarts of mi
How do u solve 6 1/2 - 1 9/10
How do I write the equation 9x-6y=-72 in slope-intercept form?
What is the second longest river in Africa?