karstonturner karstonturner
  • 30-03-2017
  • Mathematics
contestada

If it's $3.00 for two eggs and one piece of toast how much is one egg

Respuesta :

dramakat
dramakat dramakat
  • 30-03-2017
I would say,first create an equation. 2x+y=$3.00
x=cost per egg
y=cost per toast.


Answer Link

Otras preguntas

Lilly went shopping with her mother. She took $48.95 with her to spend. She spent $23.57 at one store. How much money did she have left?
define traditional technology​
A line passes through (-2, 7) and (3, 2). Find the slope-intercept form of the equation of the line. Then fill in the value of the slope, m , and the value of
Will award brainliest and upvote if you can help answer! ​
∠A and ∠ B ∠B are complementary angles. If m ∠ A = ( 8 x − 23 ) ∘ ∠A=(8x−23) ∘ and m ∠ B = ( 7 x − 7 ) ∘ ∠B=(7x−7) ∘ , then find the measure of ∠ A ∠A
Over the past 4 years an investment returned 0.1 -0.12 -0.08 and 0.13, what is the standard deviation of returns? a. 8.96 percent. b. 16.05 percent. c. 17.92 pe
Cal has a collection of 186 toy farm animals which she no longer 2,5 She codestee them between her 3 young cousins. How many toys do they receive each?
Who is Lady Montague and why is she a historic figure in inoculations? (smallpox)
why do you think the punishment given to the convict was justified why/why not​
I need answer Immediately pls!!!!!!