shevonnejohnsonn2
shevonnejohnsonn2 shevonnejohnsonn2
  • 28-03-2017
  • Mathematics
contestada

Hector spent $ 17 for a tube of paint and 5 brushes. The tube of paint cost $8. Which equation can be used to find b, the cost of each brush?

Respuesta :

1999eva
1999eva 1999eva
  • 28-03-2017
if b is a brush than 5 brushes are 5b
all the items cost 17,so
17=8+5b
Answer Link
echireno
echireno echireno
  • 28-03-2017
1 tub paint=8     5 brush=?
8+5b=17
5b=17-8
5b=9
b=9/5   
b=1.8  ($1.80 each brush)
Answer Link

Otras preguntas

Evan has a cell phone plan that cost $30 per month and $0.25 per minute of phone use . Let y represent the monthly cost of cell phone service after x minutes o
Who were the leaders of fascist Italy? Nazi germany? Communist Soviet Union?
what does visual constancy mean
What makes enforcing safety standards a challenge for the Food and Drug Administration? Many foods are imported from other countries, and the FDA must ensure t
When do craters form
Find the value of the six trigonometric functions of 0, where 0 angle formed by positive x-axis and line segment from (0,0)to(-5,-4). Sin(0)=_________ cos(0)=__
I WILL MARK BRAINLEST PLS HELP
the idea that people have a right to life liberty and property defines their....
The Snack Shack is making a batch of trail mix. They use 9 1/3 pounds of granola, 9 1/3 pounds of mixed nuts, and 9 1/3 pounds of yogurt raisins to make the tra
At pizza king, a pizza cost $9.00 plus $1.75 for each additional topping