cxxkiekitty
cxxkiekitty cxxkiekitty
  • 28-03-2017
  • Mathematics
contestada

A 16-oz bottle of water costs $1.44. What is the cost per ounce?

Respuesta :

Robert630
Robert630 Robert630
  • 28-03-2017
1.44 divided by 16 which is 0.09 and to check answer you take 0.09 and multiply by 15 and you get 1.44
Answer Link

Otras preguntas

Please match the type of authority with its definition: traditional charismatic rational-legal
A bicyclist travels at a constant speed of 12 miles per hour for a total of 35 minutes.
In the 1200s, who conquered the Slavs in the region that eventually became the Russian Empire? Ivan the Terrible Peter the Great Catherine the Great Mongol
Why did the Dutch leave Delaware and who took over?
Which expression is a sum of cubes?
List 3 values that would make this inequality true 24 < y + 7
Explain how to determine if a given rate is also a unit rate
lowes in rancho cucamonga is having one day sale 20% off sale. What will the sale price be for an exterior door which regularly sells $360
Which character traits does Romeo exhibit that lead to his tragic downfall? Check all that apply. an overly passionate sense of love a difficulty deciding what
The decline in economic production in Europe during the 1300s was caused by