OnyinyechukwuQ300227 OnyinyechukwuQ300227
  • 31-10-2022
  • Mathematics
contestada

Find the unit rate: $6.20 for 5 pounds of candy. How much does it cost for 3 pounds of candy?

Find the unit rate 620 for 5 pounds of candy How much does it cost for 3 pounds of candy class=

Respuesta :

AleinahA753066 AleinahA753066
  • 31-10-2022

to find the uni-rate we have to divide the price in the number of pounds so:

[tex]\begin{gathered} r=\frac{6.20}{5} \\ r=1.24 \end{gathered}[/tex]

this means that each pound cost $1.24 so 3 pounds are:

[tex]1.24\cdot3=3.72[/tex]

So the answer is B)

Answer Link

Otras preguntas

At the congress of vienna one of the main goals was to
The Chinese discovered that they could use which substance to heat things and make steel?
In the text, Vonnegut repeats the phrase, “I am very real.” What is the function or effect of this repetition on the overall piece?
what is the nearist integer to the x-corrdinate of the vertex of the function f(x)=2x^2-7x+3
Determine whether the triangles are similar ghf~jhk
]how many grams of ba are needed to react completely with 1.30 l of a 6.00 m hbr solution? ba + 2hbr babr2 + h2 3.90 g 7.80 g 534 g 632 g
Analyze the results of a cross between two organisms that are both heterozygous for two different genes (AaBb). Use a Punnett square to evaluate the possible ge
What are the basic words I have to learn before I visit Japan?
The total amount of water taken from a lake, river, or aquifer for any purpose is known as ________.
A special Christmas cake is passed around at Christmas time in Macedonia. What is usually hidden inside?