JaziraK721623 JaziraK721623
  • 31-10-2022
  • Mathematics
contestada

The cost for a pack of 16 pounds is $3.68 find the unit price in dollars per pen if necessary round your answer to the nearest cent

The cost for a pack of 16 pounds is 368 find the unit price in dollars per pen if necessary round your answer to the nearest cent class=

Respuesta :

DonovynA78225 DonovynA78225
  • 31-10-2022

We know that the cost of 16 pens is $3.68 and we need to find the unit price in dollars per pen.

To find the unit price we must divide the cost of a pack by the number of pens that it has

[tex]\frac{\text{ \$}3.68}{16}=\text{ \$}0.23[/tex]

Finally, the unit price in dollars per pen is $0.23

Answer Link

Otras preguntas

Black and Decker Manufacturing sold a set of saws to True Value Hardware. The list price was $3800. Black and Decker offered a chain discount of 8/3/1. The n
A powerful person makes the statement that those who are poor are unworthy. how would a scientist approach this statement?
The area of the base of a rectangular prism is 32 1/2 cm2. The height of the prism is 8 cm. What is the volume of the prism?
I need help! Most of these are confusing for me. The problems are on the worksheet in the picture.((I'll give you 20 points for giving me the correct answers!))
The area of a rectangular office is 288 square feet. One side of the office is 18 feet long. What is the perimeter of the office?
4 outer planets in order
Given: 2x + 11 = 15 Prove: x = 2
The help is greatly appreciated, thank you! According to the cognitive theory, depression results from A. maladaptive interpretations of life events B. failure
Randy ordered 3 T-shirts for $25.67 each and one skirt for $23.55 and an 8% tax. What is the total cost of the order?
Who does Robespierre see as an enemy of the Republic? Why?