ShrishQ473574 ShrishQ473574
  • 31-10-2022
  • Mathematics
contestada

Lainey bought a set of 26 markers for $6. What is the cost of 1 marker?Round answers to the nearest hundredths where necessary.

Respuesta :

YaneliE648987 YaneliE648987
  • 31-10-2022

Answer:

$0.23

Explanation:

[tex]\begin{gathered} \text{Cost of 26 markers =}\$6 \\ \therefore\text{Cost of 1 marker =}\frac{\$6}{26} \\ =\$0.23\text{ (to the nearest hundredth)} \end{gathered}[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

how were people’s lives changed by the new technologies of the 1920s? A. Labor-saving devices gave people more leisure time. B. New farm machinery increased agr
PLEASE ANSWER FAST What happens when the crests of two waves overlap to form a larger wave? IS diffraction interference destructive interference constructive in
Write an equation of the line that passes through the given point and has the given slope. (6, 4); slope -3/4​
2. Agrocer has a block of cheese that has length 12 inches, width 4 inches and height 3 inches. Then he slices the cheese into two equal triangular prisms. What
what molecule provides the energy that powers active transport?
Solve for K K/2 + 1/2 =3
Please help me for 40 pointss
what's my name bobby shmurda​
The trial of John T. Scopes centered around the teaching of what prohibited topic? O Evolution O Creationism O Nationalism O Nativism
Solve each system of equations using substitution