HaleS46542 HaleS46542
  • 31-10-2022
  • Mathematics
contestada

Mark brought 12 markers for $2.16. How much did each marker coat?

Respuesta :

JrueH461285 JrueH461285
  • 31-10-2022

To know how much costs each marker you have to divide the total amount Mark paid, by the total number of markers, then:

[tex]\text{Cost per marker}=\frac{2.16}{12}=0.18[/tex]

Thus, each marker costs $0.18

Answer Link

Otras preguntas

Why would the French be more interested in the northern areas of America? 1-They were afraid of the Spanish in the other areas 2-Attacks from the Native America
What is the photosynthesis equation
Read the passage below, taken from History and Geography 7, Unit 6. Write a summary of the passage. Your work should be approximately one-third the length of th
you put $500 in an interest bearing bank account that pays 2% per year but has a fee of $2 per month. are you getting ahead?
Eleanor takes immense pride in herself. she competes with other people at every given opportunity and is easily angered when things don't go as planned. karen h
Which salt shows the least solubility change when the temperature is increased from 0 to 100 c?
What is the interquartile range for the data set? 241, 230, 201, 245, 209, 211, 242, 201, 204, 228, 242, 243 Enter your answer in the box.
The first step in using time more efficiently is
Give two specific signals that move through the symplast, and describe the function of each signal
What are each of the following people famous for? a. Langston Hughes b. Duke Ellington c. Billie Holliday