JavarF668437 JavarF668437
  • 31-10-2022
  • Mathematics
contestada

A 12-ounce bottle of hand lotion costs $2.99. What is the unitprice?a. $.19b. $.30c. $2.99d. $.25

Respuesta :

RasJ160707 RasJ160707
  • 31-10-2022

Given data:

the cost of 12-ounce bottle of hand lotion is $ 2.99

the unit price is,

[tex]\frac{2.99}{12}=0.24[/tex]

$ 0.24 per ounce.

the correct option is d.

Answer Link

Otras preguntas

Which structure does NOT pass through the carpel tunnel?-Tendon of flexor carpi radialis m. -Tendons of flexor digitorum profundus m. -Tendon of flexor pollicis
What type of rock is typically collected closer to the eruption site of a volcano? 1) Igneous rock 2) Sedimentary rock 3) Metamorphic rock 4) None of the above
Engineering Concepts and Simulations Name: _____________________ Completion date: _____ The link below provides you with a website that demonstrate simulations
Select the scatterplot that represents the data shown in the table. x 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 y 98 97 90 88 73 61 53 50 47 42
For the distance between Callisto and Jupiter (r), use the semi-major axis (a) calculated in Question 6 (r=a). For the mass of Callisto, use 1.076x10²³ kg.A) r
What is the recurrence relation for 45 t(n/25) n³/2logn?
Describe the class C boundaries that affect your airport?
What is the value of the expression shown? 10 – 16 ÷ 2 A -3 B 2 C 3 D 18
A global matrix structure works best when coordination to share resources is less important. a. Trueb. False
Teams that are composed of people who score high on ________ are more creative and innovative. a) extraversion b) openness to experience c) conscientiousness d)