BralynnB524413 BralynnB524413
  • 31-10-2022
  • Mathematics
contestada

$34.31 divided by 12 gallons

Respuesta :

AriellahX49083 AriellahX49083
  • 31-10-2022

step 1

Find out the unit rates

we have

34.31/12=$2.86 per gal

and

$2.90 per gallon

so

the better deal is the first option because is less

therefore

the answer is option A

Answer Link

Otras preguntas

1.gametes are formed by? 2. which conditions would be most favorable for an organism that reproduces asexually?
nvm i figured it out
Which factor most directly contributes to the income gap in Latin American nations? A. concentrated ownership of land by a minority elite B. limited labor inves
The bottom of a ladder must be placed 5 feet from a building. the ladder is 14 feet long. how far above the ground does the ladder touch the wall?
Thaddeus stevens was a radical republican. what did radical republicans stand for
If there are 2 forms of C, Carbon 12 and Carbon 14, Carbon is said to have compound isotopes ions molecules
Which of the following is a correct statement describing a similarity between the Tang and Song dynasties? Both dynasties were conquered in the north by invader
What is the answer to rounded the number 3.47
The area of a rectangle is 53.3 in2. If the width is 6.5 in, what is the perimeter of the rectangle? A) 16.4 in B) 20.2 in C) 27.4 in D) 29.4 in
you buy seven bags of gummy bears and 3 bag of chocolate and your total is $22 your friend buys a your friend buys three bags of gummy bears in it and one bag o