JakaylahV8542 JakaylahV8542
  • 30-10-2022
  • Mathematics
contestada

Ganjina buys 5 pounds of turkey for $21.25. How much does she pay per ounce? * 1 pound = 16 ounces

Ganjina buys 5 pounds of turkey for 2125 How much does she pay per ounce 1 pound 16 ounces class=

Respuesta :

DavidD659680 DavidD659680
  • 30-10-2022

To find the answer to this question, we need to convert 5 pounds into ounces:

[tex]5lb\cdot\frac{16ounce}{1lb}=80\text{ounces}[/tex]

Then, we need to divide the total price by the total ounces:

[tex]\frac{21.25}{80}=0.265\approx0.27[/tex]

Then, Ganjina pays $0.27 per ounce or 27 cents per ounce.

Answer Link

Otras preguntas

How do you figure out 23.5% of 128
Which type of seismic wave does not travel through liquids
Escoge las cosas que son bebidas: el jugo de zanahoria el helado de chocolate la leche de chocolate el jugo de manzana el jugo de uva el helado de fresa la ens
If f(x) = x2 – 1 and g(x) = 2x – 3, what is f(g(x))
They circumvented possible objections to their argument by... ?
The effects of agriculture and industry can be more harmful with the further loss of wetlands. Please select the best answer from the choices provided T F
What are some or the characteristics of Wisconsin fast plants and zebra fish that make them ideal for use as model organisms?
When authors revise the voice in a draft, they focus on essay structure and organization. the amount and accuracy of evidence. sentence structure and word choic
What are impacts on daily living with anxiety?
Which sentence correctly uses a coordinating conjunction to form a compound sentence? You can go for a walk; or, I would prefer to stay home. You can go for a