KingjosephI307914 KingjosephI307914
  • 30-10-2022
  • Mathematics
contestada

Granola bars are on sale for $0.50 each. If Brad paid $5 for granola bars, write and solve a multiplication equation to find how many bars he bought.

Respuesta :

IvyannaD304179 IvyannaD304179
  • 30-10-2022

Let n be the number of Granola bars purchased with the $5 bill:

C(n) = 0.5n, where C = cost of n Granola bars.

With a $5 bill, one can purchase:

C(n) = 0.5n

5 = 0.5n

Divide both sides by 0.5:

[tex]\begin{gathered} \frac{5}{0.5}=\frac{0.5n}{0.5} \\ 10\text{ = n} \end{gathered}[/tex]

So the linear function is function C(n) = 0.5n and a $5 bill can purchase 10 Granola bars.

Answer Link

Otras preguntas

A soft drink manufacturer produces 3120 cans in an 8 hour day. Cans are packaged 24 to a case. How many cases are produced each week? Each month? (Assume one we
What are Proofreaders?
Are impacts the same as results? Impacts/results of global warming
How do I round 2.327 to the nearest tenth??
What Does it Mean to "Drink the Kool-Aid"?
translate to the inequality a number is at least 8 the answer is _,_,_ (use x the variable)
What is the 19th Amendment to the US Constitution?
tim is saving to buy a new cell phone that costs $84. if he saves $12 each month, in how many months will he have $84?
why do you use cubic units and not square units to find the volume of a solid figures
from 25% of £30.44 subtract 50% of £13.50