ElexaT695378 ElexaT695378
  • 30-10-2022
  • Mathematics
contestada

Which item has a unit rate of $6.50?O caps: 4 for $25.00o posters: 3 for $20.25o tote bag: 4 for $30.00O T-shirts: 5 for $32.50

Respuesta :

BalinC661599 BalinC661599
  • 30-10-2022
[tex]\begin{gathered} \text{ To find the unit rate we will use the equation} \\ \\ \text{unit rate = }\frac{\text{total price}}{\text{ number of units}} \\ \\ \text{caps}=\frac{25}{4}=6.25 \\ \\ \text{posters=}\frac{20.25}{3}=6.75 \\ \\ \text{tote bag = }\frac{30}{4}=7.5 \\ \\ T-\text{shirt=}\frac{32.5}{5}=6.5 \end{gathered}[/tex]

The t-shirts has a unit rate of $6.50

Answer Link

Otras preguntas

Please help me with this math
Were the Romans the first to create a calendar?
please answer the question
Research shows that a person's culture can influence their physical activity. For example, it is common to shop for food in Europe every day by walking to a far
one way the Maori culture most differs from the Haida culture is that the Maori culture ______
i give brainliest to first person who gets it correct
Given f(x) = (x - 1)(x + 2)(x − 3), what are the zeros and end behavior of the function?
A geometric seqerence 1.5, -3, 6, -12 .... How many regative terms in the sequencs greater than - 6000 ?​
the answer to the question is D.
when testing the temperature of catalase, why did the enzyme catalase work best at 37°c? (select all that apply.)