Apple juice costs $2 per bottle and cranberry juice costs $3 per bottle. Taylor has at most $18 with which to buy drinks for a club picnic. She lets x represent the number of bottles of apple juice and lets y represent the number of bottles of cranberry. Write a linear inequality that represents this situation.

Respuesta :

Let:

x = number of bottles of apple juice

y = number of bottles of cranberry

Apple juice costs $2 per bottle and cranberry juice costs $3 per bottle. Taylor has at most $18 with which to buy drinks for a club picnic, so:

[tex]2x+3y\le18[/tex]