VickU450316 VickU450316
  • 30-10-2022
  • Mathematics
contestada

A bunch of 6 bananas costs 3.62. Find the unit price for the bananas. $____.

Respuesta :

AryoV393363 AryoV393363
  • 30-10-2022

If we know that...

6 bananas cost 3.62 dollars

Unit price is price PER unit which means we have to find the price for ONE banana which adds up to 3.62 dollars.

In order to find the cost for one banana we need to divide the total cost of the bananas, by the number of bananas or...

3.62 / 6

6 / 3.62 = 0.603

Round the the nearest tenth

.603= 60 cents

Unit price = 60 cents

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following cannot pass across the placenta? (a) oxygen (b) waste materials (c) blood (d) nutrients
Simplify 8 -2/3 please (leave as fraction)
x+7=0 x-4=0 (x+7)(x-4)=0 how would you compare the three questions?
suggest an experiment to prove that the rate of evaporation of a liquid depends on its surface area vapour already present in surrounding air"
What is the difference between yoga and yogasana?
what kind of life is conveyed in the poem?
Equal amounts of water are kept in a cap and in a dish which will evaporate faster ?why
Which one of the following statements about absolute zero is correct? (a) At absolute zero, the volume of an ideal gas is zero. (b) At absolute zero, ideal ga
you are a quiz master . you have been asked to conduct a program for a video show on sound .how would you begin the show ? present the beginning.
What is the difference between yoga and yogasana?