KristiM348828
KristiM348828
30-10-2022
Mathematics
contestada
$8 for 2 lb of rice as a unit rate
Respuesta :
BryleyA28996
BryleyA28996
30-10-2022
According to the given problem, 2 lb of rice costs $8. To find the unit rate, we just have to divide
[tex]\frac{8}{2}=4[/tex]
Therefore, the unit rate is $4 per pound.
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 97+ )
Otras preguntas
When did gay marriage become legal in usa?
what typically happens to the inflation rate when unemployment falls to very low levels? A. it rises B.it falls C.it stays the same D. it will rise or fall bu
PLEASE HELP: The reasons that Congress passed the Embargo Act in 1807 was: It opened trade with England. It cut off trade with England. It increased productio
I was the first African American general in the US Air Force
Which sentence shows detail that is interesting, adds color, and supports the topic of a personal narrative about packing to travel through Europe over the sum
Which of the following most accurately demonstrates the order of energy flow in an ecosystem? Question 8 options: grass -> mouse -> grasshopper eagle ->
Why did the church seek to silence Galileo?
A typical doctor's appointment lasts 25 minutes. Last year Dr. Renshaw spent 1072 hours seeing patients. About how many typical appointments were scheduled for
what are the three related operating-problem areas of an offset press?
Which of the following statements can be supported by the bar graph and the geography of Europe