Five students bought supplies. Three students each bought 3 pencils and an eraser. Two students eachbought a pen and 2 pencils.SupplypencilCost$0.12$0.52$0.44eraserpenSelect the equation that can be used to find the total cost (c) of the supplies. Mark all that apply.

Respuesta :

TIP

pencil =$0.12

Eraser= $0.52

Pen=$0.44

STEP 1

Three students each bought 3 pencils and an eraser.

[tex]3(3\times0.12+0.52)[/tex]

STEP 2

Two students each bought a pen and 2 pencils

[tex]2(0.44+2\times0.12)[/tex]

STEP 3

Total cost

[tex]C=3(3\times0.12\text{ +0.52) +2(0.44+2}\times0.12)[/tex]

THE CORRECT OPTION IS OPTION B