YaretzyF464345 YaretzyF464345
  • 29-10-2022
  • Mathematics
contestada

Megan paid $2.13 for 4 pounds of bananas. How much did she pay per pound?

Respuesta :

HarrietG412336 HarrietG412336
  • 29-10-2022

Megan paid $2.13

4 pounds of bananas

[tex]\begin{gathered} P=\frac{2.13\text{ \$}}{4\text{ pounds}} \\ P=0.5325\text{ \$/pound} \end{gathered}[/tex]

The answer would be 0.5325 $/pound

Answer Link

Otras preguntas

What effect did the success of the American Revolution have internationally?
a store is having a sale on used video games. Each video game costs $12. Write an algebraic expression to represent the cost of buying v video games. Identify t
Generate ordered pairs for the function y= -|x| for x= -2, -1, 0, 1, and 2.
Find an equation for the nth term of the arithmetic sequence. a19 = -58, a21 = -164
An employer pays each employee a minimum monthly salary of $400.00 plus $.80 per unit completed. What is the gross pay of an employee who completed a total of 1
6,237.2 The 2 in hundreds place is___ the value of the 2 in the tenths place.
Community gym charges a $50 membership fee and a $55 monthly fee. Workout gym charges a $200 membership fee a $45 monthly fee. After how many months will the to
Generate ordered pairs for the function y= -|x| for x= -2, -1, 0, 1, and 2.
An employer pays each employee a minimum monthly salary of $400.00 plus $.80 per unit completed. What is the gross pay of an employee who completed a total of 1
What related number sentence shows the commutative property addition 3+9=12