YaaL476547 YaaL476547
  • 29-10-2022
  • Mathematics
contestada

4. Julian bought a 24-ounce can of tomato sauce for $6. What is the unit priceper ounce

Respuesta :

BrazenX30905 BrazenX30905
  • 29-10-2022

Answer:

The unit price per ounce is $0.25

Explanation:

24 ounce can of tomato sauce cost $6

∴ 1 ounce will cost $6/24 = $0.25

Answer Link

Otras preguntas

Savvy sightseeing had beginning equity of $90,000; revenues of $144,000, expenses of $83,000, and dividends to stockholders of $10,800. there were no stockholde
to kill a mocking bird, i need a quote from chapter 9 and an analysis of the quote
A sound wave has a frequency of 741 hz in air a wavelength of 0.47m what is the temperature of the air as soon as the below city of sound at 0°C is 235 m/s
PLZ HELP ASAP!! If you looked up the word amigo in a Spanish-English dictionary, you would find the word friend. Do you think the two words mean the same thing?
what happens when blue sounds like thunder,but thunder tastes like red?
Taylor is buying a dishwasher that had an original price of $255 but is advertised at 30% off. Sales tax of 5.75% is applied to the discount price. How much wil
PLZ HURRY IT'S URGENT!!!!!!!!!! Which sentence does not contain misplaced or dangling modifiers? A. Playing on the radio, I listened to music riding in the
Approximately what percent of the large square below is shaded?
If you put in 12 molecules of water in photosynthesis and in the end you only get 6 molecules of water, do you lose water in plants?
Which provision in the United States Constitution was originally found in the English Bill of Rights?​