CorinnaM439193 CorinnaM439193
  • 29-10-2022
  • Mathematics
contestada

At he market 5 watermelons coast $2,300 i want to buy as many watermealons as i can get with $1,500 how many watermelons can i get?

Respuesta :

AlabamaP742256 AlabamaP742256
  • 29-10-2022

ANSWER:

3 watermelons

STEP-BY-STEP EXPLANATION:

The first thing is to calculate the price per unit of the watermelon, knowing that there are 5 for $2,300, like this:

[tex]\begin{gathered} p=\frac{2300}{5} \\ \\ p=\text{\$}460 \end{gathered}[/tex]

Now, we will divide the amount of $1500 by the price, so we get the units of watermelons:

[tex]\frac{1500}{460}=3.26\cong3[/tex]

Which means that for $1500 it is possible to buy up to 3 watermelons

Answer Link

Otras preguntas

You are riding in a car on the freeway when a large truck speeds by you. Why is your car pushed towards the truck?
Last one please help
The distance around a circle is a)diameter B) circumference
which of the following statements is true about the distribution and storage process for natural gasa.natural gas can be stored underground after processingb.na
If an organism diploid number is 24 what is the haploid number
When the firemen respond to the alarm in the old part of the city, what about this call is different from the rest
I need help on this question 1/2x2x6
?‍♀️anyone know how to do this?
In the 1880s Republican reformers came to be known as
The visually impaired child may experience A. delays in language, cog­nition, motor, and social development. B. the need for intervention by the age