SuhaT701183 SuhaT701183
  • 29-10-2022
  • Mathematics
contestada

a package of 4 fancy party hats cost $8. what is the unit price of the hat.you have a budget of $20 for supplies

Respuesta :

RasmusL613332 RasmusL613332
  • 29-10-2022
Answer:

The unit price of the hat is $2

With $20, 10 hats can be purchased

Explanation:

Given that a package of 4 hats cost $8

The cost of 1 hat is:

8/4 = $2

With $20, the number of hats that can be bought is:

20/2 = 10

Answer Link

Otras preguntas

What significance did mansa musa likely attach to his pilgrimage?
What is the diameter of a dime in inches?
The temperature in degrees Celsius, c, can be converted to degrees Fahrenheit, f, using the equation mc026-1.jpg. Which statement best describes the relation (c
Rachels biscuits require 0.75 a cup of ilk for one batch use to mention no analysis to convert this amount into liters use a conversion factors One cup over 0
Winslow Co. has 142,000 shares of stock outstanding at a market price of $52 a share. The company just announced a 5-for-3 stock split. How many shares of stock
A firm's profit margin, or return on sales, is computed by dividing ________.
how long did the nation follow Washington's lead on two-term limit?
Find the percent decrease of the sale price from the regular price
name the process by which soluble food enters the blood
What does mark musgrove enjoy about being a funeral director?