HashemZ148102 HashemZ148102
  • 29-10-2022
  • Mathematics
contestada

Brian pays $2.86 for a bag of 11 tangerines.Find the unit price in dollars per tangerine.If necessary, round your answer to the nearest cent.six5?

Brian pays 286 for a bag of 11 tangerinesFind the unit price in dollars per tangerineIf necessary round your answer to the nearest centsix5 class=

Respuesta :

PeterjamesW214392 PeterjamesW214392
  • 29-10-2022

To find out the unit price, divide the total dollars by the number of tangerines

so

$2.86/11=$0.26 per tangerine

therefore

The answer is

$0.26 per tangerine

Answer Link

Otras preguntas

Solve the inequality 8(x + 1) > 7(x + 2). x < -22 x > -22 x < 6 x > 6
balnce the following molecular equation and write net ionic equation NaOH+H2SO4-Na2SO4+H2
You have decided to remove a recently installed feature which method can you use to remove this feature
Can someone help me I don’t understand how to set it up and to solve
Denying alcohol service to a pregnant woman is what type of discrimination
Which point do all exponential functions of the form y = ax pass through?
In a family, each brother has as many sisters as brothers, but each sister has twice as many brothers as she has sisters. How many brothers and how many sisters
Counting slaves as ____ for the purposes of census did not allow slaves to ____
how did the native americans get to north and south america
share 747 in the ratio 2 7