KhloiiK213350 KhloiiK213350
  • 29-10-2022
  • Mathematics
contestada

how do I find unit price?

Respuesta :

AngeliahK613116 AngeliahK613116
  • 29-10-2022

Answer

The unit price of any item is given as

U

nit Price = (Cost of a number of items)/(Number of items)

For example, if 15 batteries cost 90 dollars.

Unit Price = (Cost of a number of items)/(Number of items)

Cost of a number of batteries = 90 dollars

Number of batteries = 15

Unit Price = (90/15) = 6 dollar per battery.

Hope this Helps!!!

Answer Link

Otras preguntas

2x - 3x – 18 = -18 + 2x + 5x
What is the measurement of the unknown fourth interior angle of this quadrilateral?
2x < 15, solve for x.
A graph creates a triangle with the x-axis, the line 3x-2y=0, and the line x+2y=10. Find the area of the triangle formed in square units.
Read the paragraph. Use the drop-down menus to identify the correct verbs that should be used. My grandmother is to visit tomorrow. If I had y earlier, I would
nomial function using the factored form. } (x) = (x + 5)3(x - 9)(x + 1) Dfghffffvntvvtdcg
What are the two tubes connecting the lungs and the trachea? •bronchi •pharynx •larynx •alveoli
What power sources did humans use before and during McCoy's era?
How might adding trees, other plants, and phytoplankton to the biosphere impact global climate change?
Which words in the passage have negative connotations? How do the words with negative connotations support the claim?