Apples cost $2.99 per pound at Natural Grocers. If Landon purchases 3.6pounds of apples, then how much will he spend? Round your answer to thenearest penny.
In order to calculate how much Landon will spend, you only multiply the cost per pound of apples by the amount of pounds bought by Landon. Just as follow:
3.6 x 2. 99 = 10.764
Then, Landon will spend $10.764, which is approximately $10.76