MelyssaU256002 MelyssaU256002
  • 28-10-2022
  • Mathematics
contestada

You had $24 to spend on seven notebooks after buying them you had $10 how much did each notebook cost.

Respuesta :

MyaaQ243732 MyaaQ243732
  • 28-10-2022

Given the following question:

Inital amount is $24 dollars

You bought 7 notebooks

After you bought 7 notebooks you were left with 10 dollars

[tex]24-2-2-2-2-2-2-2=10[/tex]

Each notebook costs $2

Answer Link

Otras preguntas

Find the value of x. Give the scale factor of the left polygon to the right polygon.
Answer for these points What is the most loved sports give your opinion
pls help me i will mark as brilliantpls write the step​
I need help with the question in the image below
Document shows question.
factor? 3x^2- 15x + 18
Curtis has 18 apricots and makes 9 equal groups. How many apricots are in each group?
A shopkeeper bought a table for 250.50 he sold it for 300.50 find his profit and loss
3) An $1,000 investment is made in a trust fund at an annual percentage rate of 12%, compounded yearly. How long will it take the investment to reach $2,000?
2log5x+2logx5=5answer immediately