NaijahG426751 NaijahG426751
  • 28-10-2022
  • Mathematics
contestada

Kayla had $25 to spend on two pencils after buying them she had $21 how much did each pencil cost.

Respuesta :

ZyaY655059 ZyaY655059
  • 28-10-2022

write an equation that represents the situation letting x be the cost of the pencils

[tex]25-2x=21[/tex]

solve for x

[tex]\begin{gathered} -2x=21-25 \\ -2x=-4 \\ x=\frac{-4}{-2} \\ x=2 \end{gathered}[/tex]

each pencil costs $2.

Answer Link

Otras preguntas

If a tank filled with water contains a block and the height of the water above point A within the block is 0.6 meter, what's the pressure at point A?
P(A)=25,P(B|A)=920,P(A∩B)=?
Despite the disagreements among theorists about the existence of a fifth stage of cognitive development, nearly all agree that
Dr. xavier encourages his client to relax and say whatever comes to mind at the moment. dr. xavier is using ________ to treat his client.
Lori and her friends went to a movie on the FourthOf July. What is the collective and the compound and the proper noun
Provide the reasons for the proof: Given: Trapezoid RIAG with RI = RG = GA m angle I = m angle NAG Prove: angle T ≈ angle N
Please help ASAP! What was the name given to the organized attack by the Nazis when they destroyed over 7000 Jewish businesses and burned down over 200 synagogu
What type of writing is most similar to an autobiography?        A. Short Story   B. Memoir   C. Novel   D. Poetry
What is a measure of average kinetic energy of the particles in a substance?
What event prompted the formation of the 1st continental Congress