LakshY661660 LakshY661660
  • 28-10-2022
  • Mathematics
contestada

A 10lb. package of ham costs $12.00. What is the cost per pound?

Respuesta :

AnoukW522168 AnoukW522168
  • 28-10-2022

A 10lb. package of ham costs $12.00. What is the cost per pound?​

Find the unit price

so

Divide the total cost by the total weight

12.00/10=$1.20 per pound

the cost per pound is $1.20

Answer Link

Otras preguntas

How do you find the volume of a sphere?
The area of the rectangle shown is at most 140 square centimeters. a. Write and solve an inequality to find the possible values of x. b. Based on the answer in
Which additional word in the sentence should be capitalized? My sister makes a tasty salad with greek olives. A. Sister B. Olives C. Greek D. Salad
How did the Executive branch help improve civil rights? How did the Legislative branch help improve civil rights? How did the Judicial branch help improve civil
Is 10 liters = to 100,000 milliliters
Which of the following sentences is written correctly? A. The helpless baby crying over not having anything to eat right away. B. When the baby cries loudly bef
a triangle has sides with lengths of 5x - 7, 3x - 4 and 2x-6. what is the simplified expression for the perimeter of the triangle
What is death test mean?
Describe the teachings of Buddhism
who are the most honest people in history?