MakinleyQ254295 MakinleyQ254295
  • 28-10-2022
  • Mathematics
contestada

Three oranges cost $1.35. At this rate, how much do 5 oranges cost?

Respuesta :

KayceyE304669 KayceyE304669
  • 28-10-2022

If 3 oranges cost $1.35, we have a ratio of orange to price of:

[tex]r=\frac{3}{1.35}[/tex]

The ratio for 5 oragens and a price "x", is:

[tex]r=\frac{5}{x}[/tex]

If both have the same ratio, we can equalize them:

[tex]\begin{gathered} \frac{3}{1.35}=\frac{5}{x} \\ 3x=5\cdot1.35 \\ 3x=6.75 \\ x=\frac{6.75}{3} \\ x=2.25 \end{gathered}[/tex]

So, at this ratio, 5 oranges will cost $2.25.

Answer Link

Otras preguntas

what is the mixed number for 29/5
anybody who could help me with this please.
Africa is often termed “___________________” because of the examples of advanced development found by archeologists. a. the beginning of human history b. the
What does it mean to be eligible to vote
What is 10 more than 36
divide the fractions and simplify the answer 1/2 5/8
Which of the following represents the most powerful earthquake? a. Kuril Islands, 8.5 b. Great Chilean, 9.5 c. San Francisco, 7.8 d. Prince William Sound, 9
Larry's baby sister weighed 6 pounds at birth. How many ounces dos the baby weigh
Idioms are usually distinctive words or phrases used consistently in all parts of the country. a. True b. False
what are the solutions of x^2+10x+21=0?