IslamS462474 IslamS462474
  • 27-10-2022
  • Mathematics
contestada

A dozen farm fresh eggs cost $3.24. What is the cost of 1 egg?

Respuesta :

ShamY631964 ShamY631964
  • 27-10-2022

If the price of a dozen eggs (12 eggs) is $3.24, in order to find the price of one egg, we can use a rule of three:

[tex]\begin{gathered} 12\text{ eggs}\to3.24 \\ 1\text{ egg}\to x \\ \\ \frac{12}{1}=\frac{3.24}{x} \\ 12x=3.24 \\ x=\frac{3.24}{12}=0.27 \end{gathered}[/tex]

So the price of one egg is $0.27

Answer Link

Otras preguntas

Viruses are not considered to be living things, but they depend upon living cells for energy, reproduction, and protection at the expense of the cells that they
Using the completing-the-square method, rewrite f(x) = x2 4x − 1 in vertex form. a. f(x) = (x +2)^2 + 1 b. f(x) = (x + 2^)2 c. f(x) = (x + 2^)2 +
. What one thing did all the European powers need to continue colonization?
find the perimeter and area of the figure if h=2.75 inches and w=1.5 inches
Explain why estimation is an important skill to know when adding and subtracting decimals.
if theta is an acute angle and sin=1/2 , then cos theta =
Mr. Theorem writes the expressions Six to the second power divided by 2m on the board.what is the value of this expression when the value of m=3
How can minerals be classified
a square garden has an area of 1600 feet length of each side
If 5x+15y=45 then 6x-18y=?