IngridD304731 IngridD304731
  • 27-10-2022
  • Mathematics
contestada

a pound of chocolate cost $7 Bob buys P pounds write an equation to represent the total cost C that Bob pays .

Respuesta :

AmilahO391154 AmilahO391154
  • 27-10-2022

Cost = Unit Price x Weight of Chocolate bought

C = $7 x P

Answer: C = 7P

Answer Link

Otras preguntas

What was one result of the trading? castles universities haggling shops
_______ is the process of planning, organizing, directing, and controlling an organization's financial, physical, human, and information resources to achieve it
What is the best back-end language to be used with React Native for NFC, WiFi, and Bluetooth Mobile app.? I'm hasated between Python and node js!thanks in advan
Does a low or a high pressure air mass have a greater atmospheric pressure than the surrounding air masses?
Area is a measure of the __________ inside a plane figure
what do u mean by mitigate​
The length of a rectangle is 5 yd more than double the width, and the area of the of the rectangle is 42 yd to the second power . What is the dimensions of the
Genise goes to the store to buy some apples and oranges. She bought a total of 22 fruits for $86. If apples are $3 each and oranges are $5 each, how many apples
If an mRNA strand is 6399 nucleotides long how many amino acids are coded for ( Numeric answer)
Which of the following group won the right to vote last? A felons B women C 18-21 years old D southern blacks