ElaraW231188 ElaraW231188
  • 26-10-2022
  • Mathematics
contestada

Find the unite of the price frozen orange juice which cost

Find the unite of the price frozen orange juice which cost class=

Respuesta :

MuizzK556826 MuizzK556826
  • 26-10-2022

Answer:

The better buy is $1.58 for 14 ounces.

Step-by-step explanation:

We'll calculate each unit price by dividing each price by the ounces.

$1.58 for 14 ounces:

[tex]\frac{1.58}{14}\rightarrow0.113\text{ dollars per ounce}[/tex]

$0.58 for 4 ounces:

[tex]\frac{0.58}{4}\rightarrow0.145\text{ dollars per ounce}[/tex]

This way, we can conclude that the better buy is $1.58 for 14 ounces.

Answer Link

Otras preguntas

What is the meaning of dialogue
Which of the following was a staple food for Northwest Indians of eastern Washington? rice bitterroot wheat beans
Mark each statement if it correctly describes Confucian ideas. A. The secret to leading a good life is good personal character. B. To live well, a person mus
what nutrient is required for nearly every chemical reaction in every cell in your body?
Which of the following statements regarding e-mails is true? A. E-mail ensures ease of use and automatic privacy. B. Most people take their time constructing e-
What can you conclude about the advantage of the cell membrane having hydrophobic ends in the phospholipid bilayer? A. The cell requires the ability to digest a
??????????????????????
Where did the eastern united states do you think most new immigrants settled? Why?
Why is it important to understand the different types of health professionals?
What role did the mosquito play in the chain of transmission?