OthnielU597786 OthnielU597786
  • 26-10-2022
  • Mathematics
contestada

the cost of one box of cereal if four boxes cost twelve dollars

Respuesta :

JacaidenS323406 JacaidenS323406
  • 26-10-2022

If the cost of 4 boxes of cereal is $12, then we can write a relationship to find the cost of 1 box of cereal, like this:

[tex]\begin{gathered} 4b=12 \\ \end{gathered}[/tex]

Then, solve the expression for b

[tex]b=\frac{12}{4}[/tex][tex]b=3[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

Transitive property: Systems of equations Y= 6X-3 Y=-X+4
55% of what number is 25
How do you graph this equation 1/3x-1/6y=0
how do you work this math problem? m+3/8=1/2
What is the square root of x^6 over y^4
4 girls and 8 boys are running for president or Vice President of the student council find the probability that 2 boys are elected
how to add fractions
3x+2y=11 7x-y=3 systems of linear equations
The answer to 3*(9-5) /6*2
Tom is 4 times as old as Todd. In 7 years Tom's age will be 11years more than 2times as old as Todd. How old is Todd?