sadyceleniamedina sadyceleniamedina
  • 31-05-2022
  • Mathematics
contestada

The total cost of 3 1/2 pounds of meat at $1.69 per pound and 20 lemons at 60 cents per dozen will be

a.$6.00

b.$6.40

c.$6.52

d.$6.82

e.$6.92

Respuesta :

ValaxysPrime
ValaxysPrime ValaxysPrime
  • 31-05-2022

Answer:

E. $6.92.

Step-by-step explanation:

First, multiply $1.69 by 3.5, since we are buying 3.5 pounds of meat at $1.69, and we get 5.915. (Round it up to $5.92)

Next, we are buying 20 lemons, or 1 and 2/3 dozen lemons. If it's 60 cents per dozen, we would do 1 and 2/3 times 60, and we get 100 cents, or $1.00.

$5.92 + $1.00 = $6.92.

Answer Link
fabianvargas0912 fabianvargas0912
  • 31-05-2022
E.$6.92
Just took the test
Answer Link

Otras preguntas

What is a compatible number of 75 and 26?
What is the opposite meaning of dismiss?
How do you write 57 in word form
Ron has 20 apples. He used 2/5 of the apples to make pies. How many apples did Ron use for pies? Explain please.
What is a factor of both 28 and 49
What diplomatic problem did the French Revolution and the war that followed pose for the United States? How did Washington and Congress deal with this problem?
write the multiplication property used in in the equation 53x6=6x53
What is the name of a large body of water that flows across the land
list the six external parts or "peripherals" of a computer system and identify which are output and which are input devices.
What is 147 rounded to the nearest 10?