PNEgirl PNEgirl
  • 31-01-2017
  • Mathematics
contestada

Find the cost of 100g of rice at 95p per 1/2 kg

Respuesta :

joequinten
joequinten joequinten
  • 31-01-2017
1/2kg = 500g 500 x 2= 1000g costing £1.90 Divide this by ten to get 100g and your answer is 19p
Answer Link

Otras preguntas

What are the materials used to build a longhouse?
At your favorite running trail, lately you have noticed a lot of litter lying on the ground. This bothers you, but you aren't sure what to do. What process shou
does anyone know the ties between disneys brave and monsters inc
Let f(x) = 2x+3 and g(x) = x2 Part 1 Find f(g(x)) Part 2 Find g(f(x)) Part 3 Use complete sentences to explain any difference in part 1 and part 2.
There are how many states of matter? 3 10 5 2
2. Florine is a toxic, reactive gas. Which representation (structural formula, electron dot structure, or three-dimensional model) would you use to explain why
Which of these is not a defining characteristic of minerals A) Hardness B) Sharpness C) Cleavage D)Streak....Please help
can somebody please help with this question
Solve the equation for x. 3(x – 7) = 6(x – 10) a. 39 b. 60 c. 27 d. 13
The ____________________ hemisphere receives fewer direct rays from the sun in january than in july.