On Monday, the office staff at your school paid$8.77 for 4 cups of coffee and 7 bagels. On Wednesday, they paid $15.80 for 8 cups of coffee and 14 bagels. Can you determine the cost of the bagels? State your claim and provide evidence and explanation to support your claim.

Respuesta :

set up 2 different equations for each day and then solve using substitution or elimination