Everett purchases 7/8 pound of grapes. Grapes are on sale this week for $1.98 per pound. Will the grapes Everett purchases cost more than $1.98 or less than $1.98? Explain

Respuesta :

answer: less than $1.98

explanation: because 7/8 is less than 1 that means that it would be less than the price of one full pound