thomasswapna34 thomasswapna34
  • 28-02-2022
  • Mathematics
contestada

Which is the better buy? Deal A: 32 oz of cereal for $3.99 or Deal B: 16 oz of cereal for $2.99?

Respuesta :

guerreradejesus27
guerreradejesus27 guerreradejesus27
  • 28-02-2022

Answer:

I think deal A

Step-by-step explanation:

It comes with more Oz and is only a dollar higher then $2.99

Answer Link

Otras preguntas

A battery, with potential V across it, is connected to a combination of two identical re- sistors and then has current i through it. What are the potential diff
How do I find the domain and range for this problem?
3y=4x+7 -4x-4y=28 Solve the system of equations
During the current year, merchandise is sold for $8,100,000. The cost of the goods sold is $4,698,000. a. What is the amount of the gross profit? $fill in the b
A bike shop has 4 orange bikes and 12 silver bikes. For every 1 orange bike, there are ____ silver bikes.
PLS HELP BY DOING THE PROBLEMS FOR MY HOMEWORK THX!!!!!!!!!!!!!!!!
Read this excerpt from “Sea Fever” by John Masefield. I must go down to the seas again, for the call of the running tide Is a wild call and a clear call that ma
A preparation that contains dead or weakened microbes and is given to produce immunity against an infectious disease is a
Why would a country invest in human capital
4/5 times 2/5. Simplify after you got the product.